Egy hollandiai autópályát olyan világítással láttak el, melyhez nem szükséges külső fényforrás, így energia sem. Az 500 kilométeres szakaszon egy különleges festéssel oldották meg, hogy éjjel is láthatóak legyenek a burkolati jelek.
A projektet két cég közös munkája keretében valósították meg, és a lényege, hogy az útburkolati jelek festéséhez használt festékbe foszforeszkáló anyagot kevernek, mely nappal feltöltődik, éjjel világít. A beszámolók alapján a kezdeményezés mindenképpen dícséretes, balesetmegelőző funkciója pedig nem vitatott. Az útburkolati jelek egyébként napnyugta után körülbelül 8-10 órán keresztül képesek fényt kibocsátani.
A fejlesztők ennél jóval nagyobbat álmodtak, vízióik között olyan tervek is szerepelnek, melyek szerint az úton időjárás-előrejelző foszforeszkáló felületek is lennének, és például a fagypont alatti hőmérsékletet hópihe ikonokkal tudnák jelezni.
Bár a projekt 2012-ben indult, egyelőre csak kísérleti jelleggel egy 500 kilométeres szakaszon tesztelik, széles körű elterjedésére azonban még várni kell. Nincs még tapasztalat például arra vonatkozóan, hogy mi történik akkor ha a festés megkopik, és már nem ad elegendő fényt.
Okos utakkal egyébként több cég is fogalkozik, egy Dél-Koreai megoldás például olyan utakat fejlesztett ki, melyek képesek az elhaladó elektromos buszokat feltölteni, miközben azok közlekednek.
érdekes, okos, tech
Comments are currently closed.