GPS-jeladóval felszerelt medve érkezett május 3-án az Aggteleki Nemzeti Park nyugati határánál Szlovákiából Magyarországra. Az utolsó információk szerint május 8-án kelet felé továbbállt. A maciról videófelvételt is sikerült készíteni.
A Lengyel Barna Medve Kutató Projekt olyan természetvédő biológusokból álló csoport, akik egy barna medve ökológiai és megfigyelési projekten dolgoznak Lengyelországban. A projektterv rámutatott a térség országai közötti együttműködés erősítésének, valamint a barna medve állomány védelmének fontosságára, nem csak az egyes országok szintjén. A legtöbb medve uyganis a határokon keresztül vándorol.
Jelenleg egy kutatási projekten dolgoznak (GLOBE), amely a globális felmelegedés és az ember által a barna medve ökológiájára gyakorolt hatással foglalkozik. A GLOBE számos norvég egyetemmel és a Skandináv Barna Medve Kutatási Projekttel is együttműködve, a Lengyel-Norvég Kutatási Program támogatásával végzi munkáját. A projekt 2016 végéig tart.
Iwo, a május elején Magyarországra érkezett hím példány részt vesz a GLOBE tanulmányában. A medvét 2014. április 19-én a Lengyel Tátrában fogták be, ekkor kapott műholdas nyomkövető nyakörvet. Akkori súlya 81 kg volt. A fogazat vizsgálata alapján 5 éves a mackó. A rászerelt GPS-GSM nyakörv a beállítástól függően 30 percenként vagy 2 óránként képes beküldeni a pozíciót. A párkeresés ideje alatt 30 percenkénti jeladásra van beprogramozva, hogy pontosan látható legyen, mikor változtat irányt.
Ebben az évben Iwo nagyon energikus és mozgékony, de tavaly tavasszal is megtett egy nagyobb utat, a Liptói régióban 80 km-t nyugat felé, majd 80 km-t vissza. Április végén a szlovákiai Poprad régióból indult el délre, több mint 120 km-t tett meg. 2015. május 3-án átlépte a szlovák-magyar határt. Május 5-én már Rudabánya térségében járt. A fiatal hím medvék gyakran vándorolnak nagy távolságokra a születési helyüktől. Közép-Európában ismert olyan barna medve, aki 350 km távolságra kóborolt el. A medvék most vannak a párzási időszakban, és ez lehet az elsődleges apropója Iwo útjának is. Érdekesség, hogy vándorlása során azokat az élőhelyeket keresi fel, amelyeket a szakemberek is alkalmasnak találnak. A szlovák-magyar határon az Aggteleki Nemzeti Park és környéke az egyetlen lehetséges élőhely az európai barna medvék számára.
Az Iwo-ról Pelsőcnél készült videófelvételt Bartus Attila töltötte fel Facebook oldalára:
MEDVEĎ Iwo! Plešivec – Gemerská Hôrka, 2.5.2015, 19:30.
Iwo MEDVE! Pelsőc – Gömör Horka
Niedźwiedź Iwo! Plešivec – Gemerská Hôrka, 2.5.2015, 19:30.Posted by Attila Bartus on 2015. május 3.
forrás: anp.hu
érdekes
Comments are currently closed.